Opowieść o przyprawach, poezja delikatnych i wyrazistych smaków .. to co kobiety potrafią najlepiej !

Dżemy, konfitury, powidła

piątek, 27 września 2013

Ostatnio słyszałam w radiu,że należy szykować się na .. przymrozki! Co można było odczuć w Krakowie już chociażdy wczoraj na noc, a i dzisiaj też nie jest za ciepło.

Co najlepiej robi na chodne poranki i wieczory! Oczywiście Przetwory! Mama wpadła w przetworowy szał, babcia nie próżnuje, więc i ja postanowiłam coś zamieścić, co prawda konfiturka była przygotowana już w zimię, ale spokojnie możną ją zrobić tez teraz.

Przepis zainspirowany blogiem " makagigi i 55 pierników".

Składniki na ok 3 słoiczki po 200 ml:

  • 2 kg pomarańczy
  • 30 dag cukru ( jeżeli nie chcemy żelować , trzeba dodać więcej cukru, do 60 dag, lub użyć cukru żelującego)
  • sok z dwóch cytryn
  • opcjonalnie: żelfix 1:3

Przepis:

Pomarańcze myjemy, najpierw dokładnie zimną wodą, potem wrzątkiem, ściągamy skórę, wrzucamy  skórki najlepiej na całą noc do goracej ale nie wrzącej wody. Po tym czasie dużo prościej jest odczepić białe cząstki od skóry. Pomarańcze kroimy w gruba kostkę ( można powyjmować pestki, jeśli komuś będą bardzo przeszkadzać). Do garnka z grubym denkiem wrzucamy pokrojone pomarańcze, posiekaną w drobne paseczki skórkę, zasypujemy cukrem i gotujemy na wolnym ogniu ok pół godziny. Sprawdzamy konsystencję - pomarańcze powinny się rozpaść, zmienić kolor na ciemniejszy a skórka musi być miękka. Można do smaku dodac cynamon, starte goździki czy odrobinę kardamonu. Kiedy sporo soku nam już z nich odparuje, można dodać żelfix, pogotować jeszcze z 5 do 10 minut i porozdzielac do słoiczków( wcześniej wyparzonych, nakrętki myjemy i odkażamy od wewnątrz spirytusem lub wódką) - Jeżeli robimy bez żelu, dodajemy więcej cukru i troszke dłużej gotujemy - ja tak zrobiłam ( 1 kg cukru na 2 kg owoców), ale wyszło bardzo słodkie, radze dodać maksymalnie 60 dag cukru i dłużej pogotować.

Słoiczki stawiamy do góry denkiem, zostawiamy tak na całą noc.. i gotowe! Można chować do szafy :)

Bon appetit!

Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...